top of page

טיפול בסטרס, לחצים, חרדות, עומסים רגשיים  

כשאנחנו מרגישים מאוימים, מפחדים ממשהו או ממישהו וחשים שאנחנו בסכנה, המוח שלנו משחרר קוקטייל של כימיקלים למחזור הדם, בעיקר אדרנלין, נוראדרנלין וקורטיזול. כימיקלים אלה מכינים אותנו להילחם בסכנה או לברוח ממנה. הם מעלים את קצב הלב והנשימה כדי להביא יותר חמצן לשרירים ומשחררים שומן וסוכר לדם על מנת לתת בוסט של אנרגיה להתמודדות מהירה. 

רובנו מתחילים לאכול יתר על המידה כשאנחנו בלחץ בשל אותו מנגנון ביולוגי, אוטונומי, אוטומטי, הישרדותי ועתיק. הלחץ המתמשך שאנחנו חווים יומיום בעבודה או בבית, או בגלל המצב הכללי, מפעיל בדיוק את אותו מנגנון עתיק גם כיום. 

איך זה עובד, למה זה קורה ומה אפשר לעשות עם זה?

הגוף שלנו מייצר הורמון הנקרא קורטיזול כדי לעזור לנו להתמודד עם מצבי לחץ, גופניים כמו גם נפשיים. כחלק מתגובת הגוף למצבי הישרדות ולחץ הוא גורם לעלייה ברמת הסוכר ובלחץ הדם, גופנו נכנס לערנות, האישונים גדלים כדי לראות טוב יותר "את הסכנה", כושר המחשבה שלנו משתפר בשביל לחשוב על "דרכי בריחה או התקפה", והריאות מקבלות יותר חמצן כדי "לרוץ מהר יותר או להכות חזק יותר". בזמן שגופנו חושב שאנחנו בלחץ, הוא מפרק חלבון שריר כדי לייצר גלוקוז, ואח"כ מגביר את התיאבון כדי להחזיר את הפחמימות והשומן ששרפנו; אלא שלא שרפנו כלל שומן, והתדלוק מחדש של פחממות ושומנים הוא תדלוק לא מוצדק שגורם לנו להשמין ללא צורך אמיתי. ביולוגיה עתיקה נטו מהתקופה שחיינו במערות אי שם לפני מספר מאות אלפי שנים.

במציאות הנוכחית אנחנו לא צריכים לתקוף או לברוח. אנחנו פשוט בלחץ מעומס העבודה, מהמועקה היומיומית והחרדה הסטנדרטית שנלווית לאורח חיים עירוני, מהיר ואינטנסיבי. לצערנו, הפרשת הקורטיזול גורמת לעלייה במשקל, ללא שליטתנו ולא משנה מה אנחנו אוכלים, והיא גם משפיעה יותר על המקומות בגוף שבהם מצטבר השומן, יותר באזור הבטן יותר מאשר באזור הירכיים, בעיקר מכיוון שתאי שומן באזור זה עשירים יותר בקולטנים להורמוני לחץ כמו קורטיזול ואדרנלין.

 

מחקרים מצאו כי הצטברות שומן בטנית הנקראת "שומן טוקסי" (שומן רעיל) נמצאת בקשר הדוק עם סטרס ולחצים נפ]שיים, עם סכרת, (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/dme.12037 )התקפי לב, אירועים מוחיים, ויתר לחץ דם. (Central fat distribution is related to greater psychological vulnerability to stress and cortisol reactivity. ) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11020091/

הקורטיזול שייך למשפחת הגלוקוקורטיקואידים, המשפיעים על המטבוליזם בגוף ומזרזים עלייה של גלוקוז בדם, אשר מוביל לתסמינים של הסינדרום המטבולי כגון יתר לחץ דם, שומנים בדם ותנגודת לאינסולין, דבר הגורם לעלייה בשכיחות למחלות לב. אלה מגבירים את התיאבון ובמקביל מעלים את לחץ הדם ואת רמות הסוכרים והשומנים בדם. הקורטיזול גם גורם לירידה בפעילות מערכת העיכול ומערכת החיסון. המטבוליזם מאט. הרעב עולה. צריכת מתוקים ופחמימות ריקות מובילה לעלייה במשקל. המערכת ההורמונלית נפגעת. הסטרס מעייף את הגוף, משבש את איכות השינה ומקשה על מערכת העיכול בספיגת רכיבי מזון חשובים.

​סטרס קבוע יכול גם בסופו של דבר להוביל לחרדה כרונית ודכאון כרוני, ועשוי לייצר אובססיות מסוגים שונים לדברים שונים.

​הרפואה הסינית מסתכלת, מנתחת ומטפלת במגוון בעיות הבריאות במונחים של הפרעה בזרימת הצ'י בגוף, קרי זרימת האנרגיה בערוצי האנרגיה הפרושים לאורך ורוחב הגוף. סוגים שונים של סטרס קשורים לאיברים השונים. כך למשל, סטרס שנובע מפחד ישפיע על זרימת הצ'י של הכליות ולכן יטופל בדיקור בערוצי הצ'י המשפיעים על הכליות. כל סטרס שהוא, ישפיע לבסוף על אנרגיית הכבד ששולט ברגשות ובזרימה החופשית של הצ'י, ולכן כל פרוטוקול טיפולי כזה יכלול נקודות דיקור המשפיעות על המרידיאן של הכבד.

 

דיקור סיני יוריד את רמות הסטרס ואת הסכנות הבריאותיות הקשורות בסטרס, ויחזק את האיברים השונים שיתמודדו טוב יותר עם סטרס. באמצעות מחטים דקיקות ועדינות המוחדרות לנקודות מאוד מדויקות בגוף, דיקור סיני מקטין באופן ישיר את הפרשת הקורטיזול שמופרש כתוצאה מהלחצים היומיומיים שפועלים עלינו. דיקור סיני לנקודות ייעודיות בגוף גם עוזר לשחרר חומרים מרגיעים, כגון אוקסיטוצין, הידוע גם בשם הורמון האהבה בשל ההשפעה המרגיעה והחמימות הרגשית שהוא מייצר בגוף האדם כאשר הוא מופרש.​

 

קיימות נקודות דיקור הנמצאות על מרידיאן הקיבה, המקיימות קשר הדוק בין מערכת העיכול למוח ולמערכת העצבים, המוכר כציר מוח-מעי Gut-Brain Axis, ומשפיעות באופן מאוד חיובי על המטבוליזם שלנו, ועל המערכת החיסונית שלנו, שרובה מרוכזת במעיים שלנו וסביבם.

 

​אחת מהנקודות המומלצות להרגעה היא GV 20 והיא ממוקמת בקודקוד. אפשר באופן עצמאי לעסות אותה כ-10 שניות מספר פעמים ביום.

לאחר מספר טיפולים של דיקור סיני בתדירות קבועה, המערכת הכימית מתאזנת. מתאזנת הפרשת הקורטיזול. גם אם אנחנו בלחץ, המערכת החיסונית מתחזקת. המטבוליזם משתפר. שחרור של אוקסיטוצין ואנדורפינים משפרים לנו את מצב הרוח, אנחנו מתעודדים ונוצרת תחושה כללית של רוגע.

אם את/ה סובלת מסטרס, וגם אם את/ה לא מרגיש/ה את התופעות שסטרס מייצר, מומלץ להיכנס למסגרת קבועה של טיפולים בדיקור סיני להורדת הסטרס שהחיים המערביים מזמנים לנו.

פה בשבילך,

אסנת יעבץ

דיאטנית קלינית ומטפלת ברפואה סינית ויפנית

אישה בסטרס.jpg

המלצות של לקוחות

שונית 

מחזיקה אותי בבריאות גוף ונפש בתקופה הזאת. אסנת היא תזונאית ומדקרת מדוייקת ומדייקת.

לפני כמה חודשים הרגשתי שהגוף שלי לא באיזון הרצוי, תופעות גיל וסטרס, החיים נו...

בואו רגע נעזוב את האנרגיות שהתחילו לעלות באופן כמעט מיידי והעור שנראה הרבה יותר טוב, הסגר האחרון לפני כשבועיים שבר את רוחי. הפכתי אפטית, לא הרגשתי כבר כלום. האמת נלחצתי נורא, מעולם לא קרה לי.

 

 

התמזל מזלי, בדיוק הגעתי לאסנת, הקשיבה קשב רב, וחיזקה בדיקור מדוייק. קמתי למחרת חדשה. מוטיבציה, רגש וגם רוגע.

תודה רבה לך אסנת, מעומק ליבי

מירי

הגעתי לאסנת בהמלצה מחברה.

חיפשתי טיפול שישלב מספר תחומים : תזונה נכונה וירידה במשקל, להקטין את מספר התקפי המיגרנות, לשפר את הכולסטרול, להקל על הלחץ והמתח ושיפור שינה.
ידעתי שאני יוצאת לתהליך.

קודם שילבתי ספורט (ארובי וכח) פעמיים בשבוע, הקפדתי על התזונה והגעתי באופן קבוע לטיפולים.

שמחתי שהירידה במשקל מתקדמת בקצב אחיד והצלחתי להתמיד דיי בקלות.
השילוב של הדיקור עם שינוי התזונה שיפרו לי משמעותית את הפרמטרים- המיגרנות התמעטו, הכולסטרול השתפר, המשקל התאזן, והרגשתי הרבה יותר טוב באופן כללי.

הגעתי למשקל היעד אחרי כ 10 חודשים. ומאז (חצי שנה נוספת) אני עדיין מצליחה לשמר.

ממליצה בחום!!

כמו כל טיפול אין כאן קוסמות, צריך להתמיד.

תודה לך אסנת, מעריכה מאוד כל מה שעשית בשבילי.

שירה

התחלתי את התהליך סקפטית קצת, מיואשת ובמצב רוח רע.

 

לאחר שנכנסתי לתוך התהליך הכולל ספורט, תזונה בריאה ודיקור, מצב הרוח שלי השתפר. נהייתי עייפה פחות ומלאה במרץ.

 

היום, אחרי שגם ירדתי 18 קילו בעשרה חודשים, קשה להיזכר בתקופה הקשה שהייתה.

אני כל כך נהנית מהתוצאות המדהימות ומהביטחון העצמי שעלה.

מהשינוי העצום באורח החיים, שהפך מאורח חיים שהיה מאופיין ברדיפה, לאורח חיים בריא, נכון שקל וכיף להתמיד בו.

מודה לך מקרב לב,

שירה.

bottom of page