top of page

דיקור סיני קוסמטי 

דיקור סיני קוסמטי שנקרא גם facial rejuvenation הוא שיטה לאנטיאייג'ינג בה השתמשו נשות המעמד הגבוה בסין כדי להצעיר את עורן. לפני כ 15 שנה השיטה הגיעה למערב, תחילה להוליווד ומשם התפשטה לארצות אחרות.

כדי להסביר מה זה דיקור קוסמטי צריך להסביר מה זה דיקור סיני.

לפי הרפואה הסינית לאורכו ולרוחבו של גופנו זורמים ערוצי אנרגיה שנקראים מרידיאנים, שהן תעלות אנרגיה בהם זורם הדם והצ'י שזאת אנרגית החיים - האנרגיה הבסיסית המניעה את כל התהליכים. לכל אחד מאיתנו יש צ'י, שהוא הכוח הגורם לדברים להשתנות, מסייע לגדילה לתהליכים שונים ולזרימת הדם.

כאשר זרימת הצ'י במרידיאנים חלקה יהיה תפקוד תקין של האיברים ואנחנו נרגיש מאוזנים, בריאים ומלאי אנרגיה. כשהזרימה של הצ'י במרידיאנים חסומה, נוצר מצב שנקרא "סטגנציה"  וכתוצאה מכך נרגיש תקיעות פיזית או נפשית. למצב זה נלווים בד"כ כאבים, דלקות, ובעיות בריאות בדרגות שונות שונות כמו מיגרנות ,כאבים לפני מחזור, בעיות נפשיות ועוד.

דיקור סיני / יפני מתבצע על ידי החדרת מחטים דקיקות לנקודות שפרוסות על גבי המרידיאנים, אשר משחרר את אותן חסימות, מעורר את הצ'י ומפעיל את הגוף כדי שירפא את עצמו. בזמן הדיקור מופרשים מהמוח חומרים כמו אנדורפינים ואופיאטים, משתחררות החסימות בזרימת הצ'י ומתחיל תהליך הריפוי של הגוף.

דיקור סיני קוסמטי מאפשר דרך טבעית, בריאה, בטיחותית ולא פולשנית לחידוש והחייאת עור הפנים, ללא הזרקות של חומרים שונים, ללא החדרת כימיקלים, בלי ניתוחים ובלי סיכונים.

על פי הראייה הסינית היופי והבריאות מתחילים מבפנים וכשהגוף מאוזן והאיברים מתפקדים כמו שצריך, אזי עור הפנים ייראה טוב יותר. מצד שני כשהכבד והכליות לא עובדות כמו שצריך בניקוי רעלים, כשיש סטרס נפשי מוגבר, חוסר איזון הורמונלי וחום פנימי, זה ישתקף כלפי חוץ בעור הפנים.

מעניין לדעת שהדיקור התפתח מטיפול בפציאליס שזה שיתוק של עצב הפנים. בזמן שדקרו את הצד הפגוע ראו שיפור משמעותי במרקם העור, בקמטים והקמטוטים ואז בעצם פיתחו את זה לטיפול בכל הפנים. אחרי סין זה הגיע לארצות הברית משם לאירופה והפך לטיפול נפוץ גם בישראל.

התעניינתי בטיפול הזה באופן אישי ומאחר והקליניקה שלי מתעסקת בירידה במשקל בשילוב דיקור סיני ויפני. התחלתי לשלב את הטיפול הזה בסדרות של הירידה במשקל כדי לשמור על עור הפנים שיישאר כמה שאפשר מוצק ומתוח בתקופת ההרזייה.

עם השנים נוספו לקליניקה מגוון של טיפולים קוסמטיים משלימים, טיפולי RF למיצוק העור, מזותרפיה, טיפולים לאקנה וכן הלאה. הטיפולים בקליניקה משלבים התייחסות לבריאות מבפנים ומבחוץ.

היופי בטיפול הזה הוא שבמקביל לטיפול בעור הפנים הוא מטפל גם בבריאות הכללית, יכול לעזור לאיזון גוף נפש, למערכת העיכול, לירידה במשקל, לבעיות שינה ועוד.

הדיקור הקוסמטי כלל לא כואב. המחטים הן קטנטנות שבקושי מורגשות ונכנסים למצב של רוגע ואפילו הירדמות ספונטנית.

הטיפול מתחיל בזה שקודם צריך לאבחן את המטופל, לפי עקרונות הרפואה היפנית שמתבססת על מישוש אזורי רפלקס בבטן שנותנים מידע על מצב המטופל, ועל דקירת נקודות שיורידו את הרפלקסים האלה. אני מתשאלת על ההיסטוריה הרפואית, על הרגלי התזונה ועל איכות השינה. לפי האבחון אני דוקרת בנקודות על גבי המרידיאנים. אחרי דיקור בנקודות בגוף המתאימות לפי האבחון, מתבצע ניקוי של העור ועיסוי של העור עם סרום שמותאם למטופלת - לפי מצב העור. העיסוי נעשה עם כלים מיוחדים כמו גואשה – מכשיר סיני שעשוי מקרן אייל ומזרים דם לפנים ומסלק רעלים מהפנים, ועל ידי דרמה - רולר שזוהי גלגלת מיוחדת שעשויה מאבן ג'ייד והיא ממריצה את עור הפנים. אני משלבת גם טיפול בכוסות רוח קטנות מיוחדות לפנים שממריצות את העור, מזרימות דם ומגמישות את העור.

אחרי העיסוי מחדירים מחטים וקטנות ודקיקות עובי של שערה, בנקודות  דיקור על גבי המרידיאנים שפרוסים לאורך ורוחב הפנים, ומחטים קטנטנות מסוגים שונים שמחדירים לתוך הקמטים, לכתמי עור, ובמקרים מסוימים מתחת לעיניים כדי להוריד נפיחות ולהפחית כהויות.

שוכבים עם המחטים כ 40 דקות – יש הרבה שנרדמות בטיפול מכיוון שהתהליך מרגיע את הגוף והדיקור גם מייצר הפרשה של חומרים מרגיעים כמו אנדורפינים טבעיים והגוף נכנס לשלווה עמוקה.

הדיקור מעודד זרימה מוגברת של צ'י ודם לאזור הפנים. הטיפול משפר את גמישות שרירי הפנים וחוזקם. הדיקור מעודד מטבוליזם של תאי העור, ניקוז רעלים וחידוש העור. העור נעשה לח מבפנים והקמטים מיטשטשים באמצעות המאגרים הטבעיים של הגוף.

הטיפול מצוין הנשים והוא טוב גם לגברים. מומלץ להתחיל מגילאי 30 ומעלה לשמירה על העור, לעיכוב תהליך הזדקנות העור ולמעשה מייתר את הצורך בבוטוקסים וחומרי מילוי אחרים. מתאים מאד לנשים שמתחברות לקטע הטבעי, שרוצות לשמור על המראה הטבעי ולא מתחברות להזרקות, או חוששות מזה וכמובן גם לאלו שעושות הזרקות - זה יכול לדחות את הזמן בין הזרקה להזרקה.

אגב זה טיפול מצוין גם לאקנה מבוגרים. הדיקור משפיע על האיזון ההורמונלי ובשילוב המחטים בפנים ומריחת חומרים מותאמים, יחד עם הקפדה על הנחיות תזונה נוצר שיפור משמעותי.

יש לטיפול תופעות לוואי?

זה טיפול בטיחותי לחלוטין. הוא לא יכול לגרום נזק כמו הזרקות וניתוחים למיניהם. לעיתים נדירות יש תופעות לוואי מזעריות של שטפי דם קטנטנים שחולפים כעבור יומיים שלושה. לא מתאים לנשים בהריון, לאנשים עם קוצב לב, חולי לסוכרת type 1. אפשר לשלב דיקור קוסמטי עם טיפולים כירורגים והזרקות ברווח של חודש מאז הטיפול האחרון.

באיזה גיל כדאי להתחיל?

כדאי להתחיל כמה שיותר מוקדם כדי לשמור על העור ולמנוע את ההזדקנות. כשמתחילים מוקדם מונעים מהקמטים להעמיק. רוב המטופלות הן מגיל 30 ומעלה. היום יש לזה הרבה מודעות ומגיעות הרבה צעירות. יש גם נשים בנות 70 שעושות את הטיפול ומאד מרוצות.
 

העור משקף את מצב האיברים, זה לא סתם שאומרים שהיופי מתחיל מבפנים. למשל כמערכת העיכול לא מאוזנת והפסולת לא מסולקת מהגוף כמו שצריך, זה יתבטא בעור אפרפר לא אחיד, וכשנטפל במעיים העור ייראה טוב יותר. עצם הפציעה המזערית של העור גורמת לתאים הפיברובלסטים לייצר קולגן ואלסטין שאחראים למיצוק העור. הקולגן מהווה כ 80 אחוז מהחלבונים בעור שלנו והוא אחראי על עור צעיר גמיש ומתוח. מגיל 30 פוחת ייצורו ואז העור נעשה יבש ודק יותר ומתחילים הקמטים. כבר אחרי טיפול אחד אפשר להרגיש את השינוי בעור.

התוצאות הצפויות:

 • עידוד ייצור טבעי של קולגן

 • הפחתה של קמטוטים קטנים

 •  שיפור בקמטי הבעה

 • שיפור בצבע  וגוון העור העור .העור יהיה בהיר יותר ואחיד יותר- עקב הסירקולציה

 • שיפור בגמישות של שרירי הפנים

 • תהיה פחות נפיחות מתחת לעיניים

 • פחות עיגולים כהים מתחת לעיניים, מניעת צניחה של עור הפנים

 • טשטוש כתמי גיל

 •  עור מוצק יותר, מראה צעיר יותר

 • פחות אדמומיות

 • כיווץ ושיפור הנקבוביות

 • שיפור בבעיות עור כמו אקנה וסבוריאה

 • שיפור הבריאות הכללית, חיזוק מערכת חיסון, הרגעת מתח, טיפול בהפרעות מחזור, בעיות עיכול, טיפול בתופעות גיל המעבר ירידה במשקל ועוד.

מומלץ לעשות סדרה של 10 טיפולים ובגיל מבוגר יותר כ-14 טיפולים בתדירות חד שבועית או דו שבועית בהתחלה ואז לשמור על התוצאות בתדירות של פעם בחודש.

bottom of page